Urodził się w 1997 roku w Obornikach, Wielkopolskie, Polska. Dyplom w 2023 roku w pracowni prof. Mariana Waldemara Kuczmy na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Najlepszy dyplom Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu 2023.
W swojej pracy dyplomowej Mateusz Majchrzak zgłębiał jak ważna jest, w rozmaitych wierzeniach, obecność światła. Jest ono niesamowicie powszechne, jednak oczami umysłu najbardziej dostrzegalne w miejscach, gdzie go nie ma. Artysta, zastanawiając się nad mistycznym wymiarem nauki, malarstwa i nowych mediów, tworzy przestrzeń do spirytualnej kontemplacji. Scalenie technik elektronicznych z malarstwem ma rozszerzać to tradycyjne medium, a twórca, traktując je jako kolejny „obraz”, nadaje mu nową jakość i przede wszystkim umożliwia odbiorcom alternatywną metodę kontaktu ze sztuką.
W swoich ostatnich pracach Majchrzak kontynuuje opowieść o świetle i zwraca się ku naukowym przewidywaniom dotyczącym Wszechświata. Artystę interesuje bowiem łączenie przeszłości z przyszłością, a naukowe odkrycia o kosmosie mogą stanowić do tego doskonałe narzędzie. Niezależnie od tego czy mówimy o teoriach o Wielkim Wybuchu, zjawisku supernowej czy czasach ostatecznych Wszechświata (Era Czarnych Dziur), narracje o początku i końcu zdają się ze sobą mieszać. W każdym jednak przypadku mamy do czynienia z potężną siłą jasności lub mroku, która swoim ogromem przerasta ludzkie pojmowanie. W tej niezmierzonej, nieosiągalnej dla człowieka mocy, artysta dopatruje się pewnej harmonii, szukając spokoju i ukojenia w kolejnych pytaniach zadawanych przez nasz gatunek, w podróży po niezbadanym obszarze czasoprzestrzeni.
W serii prac "ON/OFF" artysta eksploruje dwa stany, które definiują nasza rzeczywistość. Poprzez cyk prac analizuje zjawiska z życia w kontekście całego wszechświata. Posługując się najprostszym mechanizmem włącznika: ON/OFF. Jak sam podkreśla: „Otaczające nas dualizmy przypominają nam o znaczeniu równowagi, zaś przełącznik jest atrybutem decyzji".